S pomočjo podarjene elektronske lupe bo slabovidna Iris dosti lažje brala iz učbenikov in knjig, kar ji bo pomagalo pri delu v šoli kot tudi doma. Predvsem pa bo postala bolj samostojna.
Tako kot smo bili na Vidu pripravljeni pomagati družini Burgar in vedno nasmejani Iris, se je klicu na pomoč takoj odzvala tudi Adriatic Slovenica Zavarovalna družba d.d iz Kopra, ki je v celoti donirala sredstva za nakup nujno potrebne lupe.
Prenosna elektronska lupa s kamero vredna 1.350 evrov bo slabovidni Iris olajšala pot pri nabiranju novih znanj, izzivov in dogodivščin, ki jih bo vsako leto več in omogočala več samostojnosti.
Iris je bila na šoli prav lepo sprejeta in poleg vseh na šoli zaposlenih ji tudi sošolci stojijo ob strani. Na svoji internetni strani je šola objavila zapis o dogodku izročitve ki ga lahko preberete v nadaljevanju ali pa tudi obiščete njihovo stran.
Majhna elektronska lupa, velika pridobitev
5. Okt, 2018
V 5.a učenci veliko pozornosti namenjajo grajenju medosebnih odnosov. Spoznavajo, kako smo si med seboj lahko drugačni in hkrati enkratni. Letos pa je ta misel še posebej resnična, saj je ena izmed učenk tudi simpatična Iris Burgar. V 3. razredu osnovne šole se ji je vid zaradi bolezni nenadoma zelo poslabšal. Zaradi tega potrebuje določene prilagoditve in pripomočke, da ji olajšajo vsakodnevne obveznosti v šoli.
Jelena Žagar, mobilna tiflopedagoginja, ki pomaga Iris že od lanskega leta, je po preizkusu različnih pripomočkov za izboljšanje vida, staršem predlagala, da se povežejo s Humanitarnim zavodom VID iz Kranja in poiščejo možnosti za nakup elektronske lupe, saj ta pomeni precejšen finančni zalogaj. Mojca Oštir Pajestka se je z veseljem odzvala povabilu k sodelovanju. Iskali so donatorja in ga našli na zavarovalnici Adriatic Slovenica, ki je prispevala celoten znesek za nakup. Direktorica Adriatica Slovenice PE Nova Gorica Damjana Blažek Suša je povedala, da se v zavarovalnici večkrat odločijo za kakšno dobrodelno gesto.
Torek, 2. 10. 2018, je bil za Iris pomemben datum, saj je takrat potekala predaja posebne prenosne elektronske lupe, ki zanjo pomeni veliko pridobitev, ki si jo ostali verjetno težko predstavljamo. Poleg tega pa je tudi Center IRIS – Center za izobraževanje, rehabilitacijo, inkluzijo in svetovanje za slepe in slabovidne sklenil pogodbo z OŠ Most na Soči za izposojo večje elektronske lupe, ki jo deklica uporablja za šolsko delo in učenje doma. Ob nadaljnji pomoči razredničarke Aleksandre Lisjak, tiflopedagoginje Jelene Žagar in socialne ter specialne pedagoginje Maje Obid bo zato zagotovo lažje premagovala vsakodnevne šolske zagate.
Veseli smo, da smo s pomočjo sodelovanja različnih ljudi in organizacij Iris omogočili, da se bo lahko kljub svoji zdravstveni težavi uspešno izobraževala in napredovala v vseh pogledih. To pa je zagotovo neprecenljivega pomena za vse, najbolj pa za Iris.
Hvala vsem in srečno, Iris!
Maja Obid, šolska svetovalka
Tudi Iris potrebuje elektronsko lupo
Slabovidna Iris Burgar živi v petčlanski družini v Dolenji Trebuši pri Slapu ob Idrijci. Ima dve mlajši sestrici Gajo in Aljo. Mamica pravi, da so vse tri prijazne, vesele in energične deklice. 10-letna Iris je bila do 4. razreda na podružnični šoli Dolenja Trebuša, 5. razred pa bo obiskovala v OŠ Dušana Muniha v Mostu na Soči.
Pred dobrim letom so se pri Iris pojavile težave z vidom, ki so se kazale predvsem pri branju in gledanju na šolsko tablo. Starša sta mislila, da bodo zadostovala očala, pa se je ob obisku oftamologinje izkazalo, da težave z vidom niso povezane z dioptrijo. Napoteni so bili v Ljubljano na očesno kliniko, kje je bila Iris dvakrat hospitalizirana. Na podlagi preiskav so ugotovili redko gensko bolezen Stargart sindrom, ki z leti žal napreduje. Kasneje so z genskimi preiskavami to diagnozo tudi potrdili. Pri bolezni gre za okvaro centralnega vidnega polja, ki se kaže ob gledanju na daleč in blizu, največje težave so pri branju, prepoznavanju obrazov... Zoper to bolezen še ni možnosti zdravljenja, pomagajo pa si lahko z različnimi pripomočki (lupe, daljnogled, očala za povečavo). Na očesni kliniki so Iris predpisali očala za povečavo ter daljnogled, vendar si z očali ni dosti pomagala, saj ji niso povečali teksta.
Iris ima na obe očesi okoli 20% preostalega vida. Na ministrstvo za šolstvo so oddali vlogo za usmerjanje otroka s posebnimi potrebami, kjer so ji odobrili 2 uri pomoči, ki jo na šoli enkrat tedensko izvaja mobilna učiteljica iz Centra IRIS, s katero trenira vid in preostala čutila. Eno uro pomoči pa izvaja specialna pedagoginja. Za sledenju pri pouku potrebuje prilagojene metode in oblike dela ter prilagoditev vseh šolskih gradiv. Kljub okvari vida se Iris nalog loteva po vidni poti. Pri branju potrebuje povečavo črk, močnejše kontraste in primerno osvetlitev (preprečevanje bleščanja). Ker je prognoza vida nestabilna deklice v šoli ne smejo preobremenjevati z vizualnimi informacijami in šolskim delom. Za razbremenitev oči med drugim priporočajo tudi uporabo elektronske lupe.
"S tiflopedagoginjo Jeleno Žagar sta preizkusili različne pripomočke, ki bi ji omogočili lažje branje. Najbolj si je pomagala z elektronsko lupo eMag 70 HD. Ker pa gre za cenovno kar drag pripomoček se na vas obračamo s prošnjo, da bi nam na kakršenkoli način pomagali pri nakupu le tega. S pomočjo elektronske lupe bo dosti lažje brala iz učbenikov in knjig, kar ji bo pomagalo pri delu v šoli in bo s tem bolj samostojna tako v šoli kot doma." je v prošnjo za pomoč zapisala Irisina mamica.
V strokovno mnenje pa je tiflopedagoginja še zapisala: "Testirana lupa ji je olajšala šolsko delo zlasti pri običajnih velikostih črk in pri delu v učbenikih in delovnih zvezkih. S pomočjo kamere je videla tudi bolj oddaljeno tabelsko sliko. Nad lupo je bila navdušena in ni imela nobenih zadržkov pri njeni uporabi. Predvidevam, da bo potreba po lupi vedno večja, skladno z zmanjševanjem velikosti besedila in slik v učbenikih in delovnih zvezkih v vseh nadaljnjih razredih. Zato priporočam, da učenka pridobi testirano lupo, ki ji bo olajšala šolsko in domače delo.«
Zato z veseljem priskočimo na pomoč tudi vedno nasmejani Iris, ki ji v svojem mladem življenju nobena stvar ne predstavlja ovire. Z lahkoto se ob opori družine loteva novih izzivov in dogodivščin.
Lupa vredna skoraj 1.400 evrov pa ji bo samo olajšala pot pri nabiranju novih znanj, ki jih bo vsako leto več in omogočala več samostojnosti.